Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - duben 2021


   

   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal

   

   

  21. dubna:

  Ani dnes se šumavskému jaru nevyhnul souboj se stále dotírající zimou, ... 

  ... jejíž síly se ale již zjevně začínají krátit, ...  

  ... takže svými projevy navenek působila víceméně jen symbolicky. 

  Příroda však v každém případě nabídla spousty báječných příležitostí ... 

  ... k vychutnávání nejrozmanitějších scenérií, ... 

  ... v nichž se krom jiného nepřehlédnutelně hlásilo k světu především probouzení nového života. 

   

  20. dubna:

  Z posledních dvou boubínských měření by k dnešku mohla vyplynout teorie, ... 

  ... že za daných teplotních podmínek hladina sněhu klesá v průměru o centimetr denně. Příroda ovšem ve své nevyzpytatelné pestrosti a rozmanitosti jistě primárně nesleduje naplnění choutek milovníků tabulek a statistik, teorie je samozřejmě svou podstatou úsměvná a obecně neplatná. Nicméně o dva centimetry méně sněhu - stále měkkého až rozbředlého - skutečně od předevčírka máme.  

  Dnešní odpoledne, většinově plné fantastických mračen, zjevně zavelelo k překotnému rozpadu studené fronty, ...  

  ... který se na celkové atmosféře krajiny projevil zejména nástupem mlhy, ... 

  ... přilétající k Boubínu od západu ... 

  ... za přispění větru o rychlosti až 6,2 m/s (22,32 km/h). Co se pak oteplení týče, rozhodně bylo markantnější v níže položených končinách nežli zde. 

  Zítřek nás klidně může ještě pokropit, ale zimní projevy, jakými duben zatím v převažující míře nešetřil, by rozhodně měly slábnout. 

   

  19. dubna:

  Spolu s dalšími šumavskými toky i Volyňka dnes po celý den přijímala posilu shůry, aby nás tím více mohla těšit svými malebnými a k tomu často tajemnými zákoutími, ...

  ... z nichž mnohá běžně lidská noha nenavštíví.

   

  18. dubna:

  Poměrně chladný víkend se dokázal postarat o to, že sníh na Boubíně, třebaže svou strukturou již velmi měkký až břednoucí, ... 

  ... nezaznamenal tak výrazný pokles, jaký by klidně bylo možno očekávat.

  Jen u horní sněhoměrné tyče nám opět někdo s úspěchem odprezentoval svou slaboduchost (již by možná naše fatálně přepsychologizovaná a přediagnostikovaná doba omluvila třeba hluboce nepochopenou spontánní touhou radostně hájit právoplatné jaro za současného nezpochybnitelného práva z pozice osobní svobody ničit podmínky k měření hloubky sněhu, který tu přece už dávno nemá co dělat), ...  

  ... k čemuž tentokrát nebylo zapotřebí ani lyží (viz spodní tyč 21. března - http://vimperk.eu/index.php/vimperk/18219). Každopádně lze konstatovat, že průměrná hloubka přetrvávající bílé přikrývky tu činí 8 cm. 

  Na sklonku dne se vrchol dokázal zbavit vleklé mlžné čepice, ... 

  ... ale patrně jen aby naznačil, co bude následovat v příštích dnech. Zatažená obloha se s nemalou pravděpodobností hned tak neprojasní, ba naopak přinese vydatné srážky. 

  Bylo však příjemné sledovat, jak se zapadající sluníčko aspoň lehounkým tónováním snaží vnést do celé atmosféry svůj povzbuzující vklad. 

  Vítr si dnes zasloužil být chararakterizován velmi nezvyklým spojením, totiž jako severní vánek, neboť symbolickou rychlostí 1,6 m/s (5,76 km/h) vůbec nesváděl k pomyšlení, že teploměr stojí na bodu mrazu.  

  Jedno se ale jevilo jistým - zítřejší jitro tu bude opět přivítáno hustou mlhou. 

   

  17. dubna:

  Jedním ze stále otevřených otazníků naší regionální historie je nápis "JOHANNES THAL . 1847 ." na skále, k níž jsme ve fotokronice společně podnikli výlet již 6. května 2013 (viz http://vimperk.eu/index.php/component/content/article/118-diskuzni-forum/2107-vimperk-fotokronika-jana-tlaskala-kveten-13). Zmíněná lokalita dávno nevyhlíží tak, jak ji představuje uvedený odkaz či tento první vzpomínkový snímek z téže doby, ... 

  ... neboť vinou lesního požáru a následného zásahu lidské ruky zde došlo k razantní změně. Původně divoce obrostlá skála se tak náhle otevřela pohledům z míst, odkud ji dříve pro bujnou vegetaci nebylo možno spatřit. 

  A jak vidno, kdosi se tu ujal renovace nápisu, kterážto iniciativa by sama o sobě jistě zasluhovala pochvalu, ... 

  ... nebýt do očí bijící skutečnosti, že samozvaný "restaurátor" si bohužel na svém díle nedal zrovna dvakrát záležet. 

   

  16. dubna:

  Navzdory neustálému dotírání odplaty chtivé zimy ... 

  ... se má jarní rozkvět čile k světu. 

   

  15. dubna:

  Poštěstí-li se člověku zastihnout na Boubíně mimořádně úchvatné výjevy, jaké nabídl třeba počátek tohoto týdne, bývají další výstupy svým způsobem napínavější vlivem celkem zákonitých nevyslovených otázek, co bude na programu tentokrát. Srovnávat ovšem ve výsledku nemá cenu, neboť každá návštěva naší magické hory má své specifické nezaměnitelné kouzlo, i kdyby vrchol svírala charakteristická mlžná čepice. Právě ta se zcela nahoře ukázala být i realitou dnešního časného rána, ale ihned se stala předmětem napínavého očekávání, zda přece jen aspoň trochu někde nepovolí. 

  Jak vidno, povolila hned několikrát. Nikdy sice s jasným příslibem, že v dohledné době docela zmizí, ... 

  ... ale čekání na každý podobný okamžik bylo velmi lákavým dobrodružstvím, ... 

  ... a to tím spíše, že Boubín zjevně poskytl azyl zbraně stále neskládající zimě. Ta se uvedla nejen desetistupňovým teplotním sestupem oproti minulému měření, ale též severním větrem o rychlosti 4,8 m/s (17,28 km/h), který by sice sám o sobě nepředstavoval žádné zásadní drama, avšak v součinnosti se stále čerstvými přísuny mrznoucí mlhy, o něž se pečlivě staral, hrál v celém tom představení velmi zásadní roli. 

  Co pak dodat k porovnání výpovědí sněhoměrných tyčí? 

  Jedině potvrdit, ... 

   ... že v průměru patnácticentimetrový další čerstvý sněhový přírůstek ... 

  ... se do zdejší historie zapíše jako realita třídenního jarního rozmezí.

  Nu a boubínská čepice v průběhu dne nakonec přece jen ustoupila - možná jen proto, aby uvolnila pro příští dny místo dalším. 

   

  14. dubna:

  Zatímco na jihu sníh zdařile mizí, Západočeši si dnes za výrazně nižších teplot ještě poměrně bohatě užívali čerstvých přeháněk, z nichž mnohé se daly směle zvát chumelenicemi.  

  Za takové situace bylo milým zjištěním, že žádné rozmary počasí nezbrzdí zdárné šíření facebookových kamínků. 

  Tento přicestoval na Pustý hrádek od Kolince. 

  K polednímu se zdálo, že i tady by mohlo slavit aspoň mírný úspěch sluníčko, ale za takovým zážitkem bylo nutno navrátit se zpět do domovských končin. 

   

  13. dubna:

  Ne že bychom na taková a podobná probuzení nebyli zvyklí, ale v dané roční době už by jich přece jen mělo pozvolna ubývat ve prospěch výrazně barevnějších.

  Na druhé straně je však nutno poctivě uznat, ... 

  ... že oněch místy až pět za noc napadlých centimetrů čerstvého jarního sněhu vtisklo krajině za ustupující mlhy a sílícího sluníčka nemalý půvab. 

  Do večera se ale v naprosté většině rozplynul ... a čím méně barevnosti přineslo probuzení, tím více jí vynahradilo usínání.

   

  12. dubna:

  Vystřídá-li v průběhu stoupání na Boubín původní čistou hvězdnou oblohu přibývající oblačnost od západu a předpovědi současně zvěstují výrazné zhoršení počasí, rozhodně ještě nebývá nutno věšet hlavu. Není to samozřejmě pravidlem, ale má-li člověk šťastný den, může se dočkat neuvěřitelných zázraků.

  Dnešek rozhodně takovým dnem byl a připravil zážitky, které by sebelépe volená slova neměla šanci plnohodnotně vystihnout. Proto je určitě vhodnější volbou nechat je zase jednou umlknout. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Ochladilo se - sice zatím nikoli pod nulu - a západní vítr přitvrdil na 6,5 m/s (23,4 km/h), což lze s nemalou pravděpodobností vnímat jako předzvěst další zimní kapitoly, jejíž děj patrně opět zabere většinu týdne. 

  Do jaké míry přinutí sněhoměrné tyče, po příjemně teplém víkendu stojící opět na holé lesní trávě, ke změně výpovědí, ...  

  ... se musíme dát jako vždy překvapit.  

   

  11. dubna:

  Druhá dubnová neděle uchystala na vimperské odpolední obloze hned dvojí romantiku. Napřed ze světa historie - v podobě průletu slavného německého trojplošníku z I. světové války, Fokkeru Dr.I, jejž si co dokonalou repliku postavil a pilotuje František Hadrava, letecký nadšenec z nedalekého Zdíkova, ... 

  ... a poté již přírodní, k níž složení a postupné rozvrstvení oblačnosti přímo vybízelo. Na programu bylo téměř dokonalé malé sluneční halo s patrným svrchním dotykovým obloukem a pravým parheliem, ...

  ... v mírně pozměněné podobě přetrvávajícím nad zámkem a pozoruhodným shlukem oblaků typu altocumulus lenticularis i poté, co se prvně jmenovaný jev vlivem nebeských proměn rozplynul.  

   

  10. dubna:

  Oteplení nepřehlédnutelně koná své dílo, ... 

  ... sněhoměrné tyče v rekordním čase ... 

  ... opět docela prudce mění své výpovědi ... 

  ... o slábnoucí a výrazně rozbředlé zimní pokrývce, ...

  ... většinovém to díle zvolna končícího jarního týdne. 

  Boubín se na uvítanou pochlubil půvabným levým parheliem na pozadí bohatě oblačností vyšperkované pastelové oblohy. 

  Celodenní slunečno pozvolna spělo ... 

  ... k poutavému loučení, ... 

  ... v jehož rámci bylo dříve spatřené levé parhelium doplněno do sourozenecké dvojice i poněkud jinak pojatým pravým.  

  Barevné proměny vlastního západu si jistě nadále vystačí beze slov ... 

   

   

  Takřka dvanáctistupňový teplotní skok v rozmezí jediného dne rovněž hovoří sám za sebe, stejně jako jižní až jihovýchodní větřík o rychlosti 3,6 m/s (12,96 km/h). Jaro zkrátka umí zimě rázně odpovědět, třebaže není vyloučeno, že v rámci aprílového počasí ji ještě občas pustí ke slovu.   

   

  9. dubna:

  Před víkendem povětšinou mrazivého a zasněženého týdne jaro nakročilo k vítanému oteplení, ... 

  ... pro něž výmluvně svědčila již ranní obloha nad Boubínem, ... 

  ... vyladěná do jemného pastelova. 

   

   

   

   

  Mrazík byl očekáván o tři stupně silnější, jihozápadní vítr s nárazy 5,8 m/s (20,88 km/h) mu již s iluzí zimní atmosféry příliš nepomáhal. 

  Jen sněhu přece jen ještě stihlo nepatrně přibýt, ... 

  ... ale vše nasvědčuje tomu, že se tady vbrzku opět staneme svědky zhoupnutí na opačnou stranu.

   

  8. dubna:

  Zdá se, že jarnímu sněžení je na nějaký čas konec. 

   

  7. dubna:

  Apríl si z nás pěkně utahuje - však je to pro něj charakteristické. Nic proto lépe neobsáhlo rozmanitost každou chvíli se nejen nad Vimperkem měnící oblohy jako objektiv typu rybí oko. V porovnání se včerejším (nijak ovšem nedeformovaným) snímkem z téhož místa je zřejmé, že louky přivrácené k slunečním paprskům se dokázaly zbavit i poměrně bohatého pocukrování.

  Hlubokými podboubínskými lesy již naopak nebylo možno stoupat po holém koberci z mechu, loňské trávy a drobných větévek. Sluníčko, jež tu po celý den nemělo šanci dosáhnout až na dno, se navíc v pokročilém odpoledni stávalo čím dál vzácnějším, ...

  ... často umlčováno stále silnějšími přeháňkovými chumelenicemi. 

  Vezmeme-li v úvahu, že ještě předevčírem byla na spodní sněhoměrné tyči vidět desítka ...

  ... a vrchní dokonce odhalila rovnou nulu, ... 

  ... získáváme jasný přehled o velmi slušném sněhovém přírůstku v rozmezí pouhých dvou dnů. 

  Za atmosféru, jaká panovala na boubínském vrcholu, ... 

  ... by se rozhodně nemusely stydět ani Vánoce, ... 

  ... které tu často, jak je ostatně možno potvrdit zpětným zalistováním fotokronikou napříč  předchozími lety, ... 

  ... připomínávají spíše jaro. 

  Dnešní západní vítr o rychlosti 9,2 m/s (33,12 km/h) ve spolupráci s naměřenou teplotou a hustým sněžením co závěrem celého večera jarní atmosféru rozhodně ničím nepřipomínal. A jistě tu nebyl svého druhu posledním.

   

  6. dubna:

  Včerejší meteorologická vize sněhové bouře byla přinejmenším pro naše končiny dle očekávání přehnaná, severozápadní vítr ve Vimperku nepřekročil rychlost 6 m/s (21,6 km/h), čímž nedosáhl ani poloviny ranní boubínské hodnoty, ale město do rána přece jen zbělalo, ... 

  ... takže na druhé straně je nutno konstatovat, že by bylo jistě nanejvýš vítáno, aby velikonoční pohled na ně společně s venkovní teplotou co nejdříve zase oproti současné realitě působil jarně. 

  Sluníčko se také v přestávkách mezi četnými sněhovými přeháňkami o znovunavrácení jarní vizáže poctivě snažilo a podařilo se mu nejen zbavit většinu střech nepatřičné bělosti, ... 

  ... ale ještě krátce před svým rozloučením vykouzlit nad zámeckou věží takřka mysticky uprostřed bohaté oblačnosti působící pravé parhelium.

  A právě oblačnost ještě dokázala příjemně zdramatizovat atmosféru chladného, zimou jaru uloupeného večera.

   

  5. dubna:

  Postavení ubývajícího měsíčního srpku o Velikonočním pondělí napovídalo, že k jeho setkání s vycházejícím sluníčkem dojde prakticky na tomtéž úseku obzoru, tedy nikoli na dvou protilehlých, jako tomu bylo třeba ještě na Zelený čtvrtek.

  Celé jitro nejvýrazněji charakterizoval nebývale silný vítr, sice nemající na obloze příliš mnoho materiálu ku své obvyklé kreativitě, ale i s tím málem dokázal velmi působivě kouzlit ... 

  ... a uchystat mimo jiné pastelově nadýchanou, zasněnou atmosféru ... 

  ... k výše zmíněnému setkání dvou nebeských těles. 

  Počasí by se dle meteorologických předpovědí mělo v průběhu dne od severozápadu postupně proměnit v další silnou vlnu srážek - zde s nemalou pravděpodobností sněhových, majících dokonce parametry bouře, nesoucí již i jméno Ulli. Výraznou tlakovou níži má následovat příliv arktického vzduchu, jenž v příštích dnech odsoudí jaro do role ryze kalendářního pojmu.

  I po nutném započtení tradiční míry katastrofického přehánění, meteorologům vlastního asi jako kohoutům kokrhání, nutno říci, že popsanému vývoji zatím nic výrazně nenasvědčovalo. 

  Vzpomenutý vítr opět zvolil změnu směru, tentokrát vál od jihozápadu, a to nárazovou rychlostí 15,2 m/s (54,72 km/h), čímž nejen jednoznačně vyloučil případný pocit mírného oteplení, jaký by mohl vyplývat z porovnání dvou posledních údajů teploměru, ale naopak výrazně podpořil atmosfréru nefalšované poctivé zimy. 

  K té ostatně stále opticky přispívají přetrvávající zbytky sněhu, ... 

  ... jakkoli doznávají ze dne na den častých změn. 

  Naplní-li se pak ona na dnešek předpovídaná, ... 

  ... bude zítra opět co čerstvě porovnávat ...  

  ... a krom jiného určitě zmizí i tyto krásně čitelné důkazy zcela nedávné tetřeví procházky. 

   

  4. dubna:

  Ač se nijak výrazně neoteplilo, sluníčko v den oslavy Kristova zmrtvýchvstání přece zvítězilo ... 

  ... a oproti Bílé sobotě rozhodně dokonalo blankytný stoosmdesátistupňový obrat v počasí. 

   

  3. dubna:

  Bílá sobota začala skutečně stylově - tedy pouze z hlediska samotného názvu, neboť křesťanská tradice si tento den spojuje se smutkem nad Kristovou smrtí, nikoli se sněhem. S tím si jej ovšem zjevně spojila již čtrnáctým dnem nelegitimní zima, jež se cítí vůči právoplatnému jaru být dlužnicí, resp. odplatitelkou. 

  Boubín jako vždy potvrdil, ... 

  ... že zásluhou nižších teplot bude mít oproti Vimperku náskok v trvanlivosti čerstvě napadlého sněhu. 

  Tentokrát jej přibyly v průměru tři až čtyři centimetry, ale k opětovnému zakrytí míst, na nichž ještě včera převládala loňská suchá lesní tráva, stačily.  

  A celodenní nadílka shůry ... 

  ... pokračovala s různě dlouhými přestávkami až do večera, ... 

  ... který sice přinesl mnohem více oblačné šedi nežli včerejší, ... 

  ... ale současně se blýskl mnohem magičtějším slunečním rozloučením. 

  Severozápadní vítr i nadále nepatrně zeslábl - na 5,1 m/s (18,36 km/h), ale pokles teploty pod nulu vše co do pocitu navrácené zimy bohatě vykompenzoval. 

  Nefalšované aprílové počasí ... 

  ... zkrátka nastartovalo hned od začátku v tvrdém duchu. 

  Rozhlednu po čase opět přizdobily facebookové kaménky, ... 

  ... jak se ukázalo v prvém ... 

  ... i druhém případě, ... 

  ... oba tentokrát z domácích končin a od téhož autora. 

   

  2. dubna:

  K porovnání boubínského sněhového stavu v rozmezí jediného dne ... 

  ... není co dodávat, ... 

  ... neboť jeho další úbytky vlivem přetrvávajícího jarního tepla jsou dokonale patrné i pouhým okem ... 

  ... bez přesného měření. Vrchní sněhoměrná tyč už ostatně nepotřebuje ani detailní výřez - ocitla se na suché trávě, jíž byla naposledy nejblíže 4. března.

  Ale především nám nadešel Velký pátek a s ním fantastická paleta nebeských scenérií, za nimiž se společně mlčky vydejme. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  K nejmagičtějším momentům náležejí nečekané ojedinělé paprsky z temně zatažené oblohy. 

  Tento se tajemně dotkl Krejčovického vrchu (830 m n.m., 6,2 km od Boubína). 

   

   

   

   

   

   

   

  Až na samotný konec bezmála dvouhodinového přírodního představení ponechme konstatování, že poměrně prudce klesnoucí teplotu provázel i dnes severozápadní vítr, jen o mírně slabší nárazové rychlosti 5,4 m/s (19,44 km/h). Vše viděné a zažité jednoznačně směřuje k ještě silnějšímu tušení nežli včera, že totiž zítřejší Bílá sobota se svému názvu rozhodně nezpronevěří.

   

  1. dubna:

  Ani letošní Zelený čtvrtek nepřerušil posloupnost dní, v nichž se zrána na obloze potkala dvě nebeská tělesa - nositelé hlavních rolí pro den ...  

  ... a noc. Ačkoli současně připadl na první duben, ... 

  ... neučinil nic, na základě čeho bychom se mohli cítit vyvedenými aprílem. 

  Naopak se zjevně naprosto stylově zařadí ... 

  ... do slibně započaté jarní série ... 

  ... příjemně slunných a teplých dní. 

  Sluníčko nás pozdravilo svou klasickou parádou, ... 

  ... totiž výstavním parheliem - tentokrát pouze pravým, situovaným přímo nad Kleť. 

  Zalaškoval si jen vítr, a to změnou směru, když od severozápadu občasnými nárazy o rychlosti 6,9 m/s (24,84 km/h) poškádlil o půl stupně oproti včerejšku vyšší teplotu. 

  Pohled k sněhoměrným tyčím však jasně vypovídal o tom, že právě vzrůstající teplota zde má již delší dobu hlavní slovo. Pokračující zřetelný ústup, jakož i optická proměna sněhové vrstvy se v porovnání s jednatřicátým či osmadvacátým březnem (viz http://vimperk.eu/index.php/vimperk/18219) nedala přehlédnout. Opět je markantnější na vrcholu ...

  ... nežli níže, kam se sluníčko dostává o něco obtížněji. Přesto však musíme, jak bylo řečeno již včera v březnu, počítat s nevypočitatelností aprílového počasí. Třeba nás v zimním duchu vyvede aprílem hned blížící se Bílá sobota. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2021 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2020  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2020 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2019

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2019

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2018  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2018

    

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2017

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2017 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #47 Čejkovi 2020-12-04 16:50
  Minulý týden jsme přijeli na Šumavu za sluncem (většina Česka a Čechů byla pod nízkou oblačností) - a za výhledem na Alpy. Slunce i Alp jsme si za tři dny užili vrchovatě.
  Jako bonus jsme se na boubínské rozhledně setkali před východem slunce se dvěma neuvěřitelnými lidmi. Zarytě hleděli do fotoaparátů a jen nadšeně komentovali přírodní výjevy kolem východu slunce.
  Jeden dorazil od Prahy za inverzí a druhý, který zasvěceně hodnotil meteorologické děje i horstva, byl pan Jan Tláskal z Vimperka, jak jsme zjistili doma na internetu.
  Setkání s panem Tláskalem byl výjimečný zážitek - takových „kouzelných bláznů“ jsme na cestách potkali jen pár, a to je nám 75. Po příjezdu domů jsme se stali závislými na jeho každodenních obrázcích a zasvěcených, vtipných i poetických komentářích.

  Manželé Čejkovi z Hradce Králové
  Citovat
   
   
  #46 Pavel Strnad 2020-11-26 16:14
  Milý pane Tláskale, viděli jsme se ve středu na rozhledně a dozvěděl jsem se od Vás neskutečnou spoustu fascinujících věcí o počasí meteorologii, alpských vrcholech atd. Projel jsem Vaši galerii a to je prostě BOMBA. Klobouk dolů za stovky úžasných fotek jednoznačně nejlepších které jsem ze Šumavy kdy viděl, navíc doplněných krásnými komentáři. Jako inverzního fanatika mě překvapila ta neuvěřitelná rozmanitost nízkých oblaků a mlh i jejich výšky, struktury, umístění, které jste za roky na Boubíně nastřádal. Nevěděl jsem, že je v tom až taková neuvěřitelná variabilita, opravdu každý den přináší nové, neopakovatelné poklady a nikdy se to nemůže omrzet. Závidím Vám ty spousty dechberoucích fotek a možnost být na těchto místech tak často. Na Boubíně se myslím, ještě někdy potkáme. Moc mě mrzí, že jsem tam nejel už v úterý protože dle Vašich fotek to byly neskutečné mlžné peřiny přes prakticky každé údolí, myslím že něco takového bylo i pro Vás ´´matadora´´ dost vyjímečné. Jak jsme se bavili chtěl bych se Vás zeptat na 2 alpské vrcholy ale k tomu bych asi potřeboval Váš e-mail, když si uděláte čas mi napsat budu rád (můj je v hlavičce). Mějte se hezky a ať Vás vaše krásná záliba dál těší. Moc rád jsem Vás poznal. Pavel Strnad
  Citovat
   
   
  #45 Klára Štangelová 2020-11-23 20:19
  Dobrý večer, pane Tláskale,
  chtěla bych Vám poděkovat za včerejší výklad o horách a mracích- potkali jsme se na Boubíně při západu slunce. Máte opravdu krásné fotky, těším se, až přidáte ty ze včera a ze zítřejšího východu slunce, o kterém jste nám povídal. Bohužel se na Boubíně zítra nepotkáme, ale doufám, že se shledáme někdy jindy při procházení krásami Šumavy.
  Mějte se hezky.
  S pozdravem, Klára Štangelová
  Citovat
   
   
  #44 Petr Ulman 2019-08-04 12:35
  Dobrý den. Právě spolu mluvíme na rozhledně a dáváte nám výborné info. Díky za poslání fotky naši zlínské skupinky.
  Citovat
   
   
  #43 Carsten Fastner 2019-04-28 11:14
  Važený pane Tláskale, velice Vám děkuji za fotografickou odpověď! Tyto obrázky jsou nejen velmi zajímavé, ale také moc krásné. Jaký je to úžasný svět na Šumavě!
  S pozdravem, Carsten Fastner
  Citovat
   
   
  #42 J. Tláskal 2019-04-22 21:01
  Vážený pane Fastnere, jsem velmi potěšen Vaším komentářem, za nějž Vám děkuji. Do okolí Borových Lad i Nového Světa z Boubína vidět je, ale správně jste odhadl, že okolní lesy jsou do té míry vzrostlé, že ze samotných obcí jako takových prakticky nevidíme nic. Z rozhledny lze pouze odhadnout, kde se nacházejí. V rámci příštího výstupu na Vás budu pamatovat snímkem uvedené lokality, abyste vše aspoň touto cestou viděl sám. S pozdravem JT
  Citovat
   
   
  #41 Carsten Fastner 2019-04-19 14:33
  Važený pane Tláskal, chtěl bych Vám poděkovat za vaši fotokroniku! Podívám se na ni skoro každý den a těším se vidět starý domov mé rodiny. Ale často se mě ptám, jestli existuje přímý pohled z Boubína do okolí Borových Lad nebo Nového Světa nebo Nové Huti? Je to možné, nebo jsou stromy a kopce příliš vysoké?
  Budu se těšit na Vaši odpověď a posílám moc pozdravů z Hamburku na krásnou Šumavu, Carsten Fastner (Omlouvám se, bohužel mluvím cesky jen špatně)
  Citovat
   
   
  #40 Pavla Hájková 2018-04-28 07:52
  Vážený pane Tláskale,
  děkuji za dokonalé fotografie a za povídání při výstupu na horu. Vaši energii a radost z Boubína odvážím do Volyně i do Liboce. Echo jsem také jednou zachytila v mlze v Polubném, ale zelené a modré odlesky Slunce, to je Váš jedinečný úlovek! Přeji Vám spousty dalších nečekaných šumavských zážitků a těším se na ně s Vámi.
  Pavla Hájková, zprostředkovate l banálních hypoték půjček a spoření u Wüstenrotu
  Citovat
   
   
  #39 Vladislav 2017-10-02 23:59
  Byli jsme tam v roce 1985, fantasie.
  Zoubci od Břeclavi
  Citovat
   
   
  #38 Cumbuch Mañana 2017-04-01 19:02
  Honzo jsi neúnavný ďábel, zase jsem koukal na tvůj březen, je to zas úžas co dokážeš navštívit, vidět, nafotit a zpracovat, zkrátka vybrat a udělat z toho tu nádheru. To by měla každý měsíc vycházet od tebe obrazová kniha. Další energii do tvého neúnavného těla a dobré světlo ti přeje
  Cumbuch Mañana.
  Citovat